Stowarzyszenie Francusko-Polskie w Aix en Provence

Association Franco-Polonaise ą Aix en Provence

Strona główna
Page d'accueil

Kontakt z nami
Contactez-nous

Program
Programme

Zajęcia stałe
Activités permanentes

Co było - zdjęcia
Le passé - photos

Szkoła polska
Ecole polonaise

Polecamy/Nous
recommandons

Tradycje/Regiony
Traditions/Région

Inf. praktyczne
infos pratiques

     

7 lutego 2007 dzieci z Polskiej Szkoły pojechały na wycieczkę do Marsylii na wystawę szopek z różnych krajów. Było także dużo polskich szopek!

Le 7 février 2007 les enfants de l'Ecole polonaise sont partis visiter l'exposition des crčches de l'Europe. Il y avait beaucoup de crčches polonaises !

 

 

Wyruszamy na wycieczkę! Autobus już na nas czeka...

Przed wejściem na wystawę zwracamy uwagę na szczególne miejsce -  znajdujemy się w Starym Porcie, a wystawa jest w zabytkowej wieży. Zwracamy uwagę na afisz - czy zgadniemy skąd pochodzi szopka?

       

Marzenie o szopce. Szopki w Europie .

Produkcja szopek -  to prawdziwa pasja. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od zabawy  w rozpoznawanie skąd pochodzą  szopki - ta jest Czech, ta z Włoch , ta z Prowansji -  a kto znajdzie szopkę z Polski?

Mogliśmy się przekonać, ze Kolędnicy - to zwyczaj istniejący w różnych krajach, a w pochodzie  kolędników często biorą udział dzieci.
Oglądaliśmy lalki, którymi odgrywa się Jasełka - przedstawienia, w których zło zostaje pokonane a król Herod traci głowę!!!

Bardzo podobały nam się szopki krakowskie. Szukaliśmy elementów architektury Krakowa (Wawel, Kościół Mariacki, Ratusz...). Świetną zabawą było szukanie postaci legendarnych  - szybko znalezliśmy Smoka Wawelskiego,  Pana Twardowskiego, Trębacza, a potem Pani Dyrektor Muzeum pokazała nam też te bardziej ukryte postaci - Błogosławionej Kingi oraz Królowej Jadwigi.

Zainteresowały nas też materiały i sposób wykonania różnych szopek, nie tylko polskich. Czego można użyc do zrobienia szopki? papierków kolorowych, tektury, materiału, gliny, ale i różnych puszek, pudełek - widzieliśmy nawet szopkę w pudełku od zapałek.

Na parterze wystawa - "Szopka zawsze aktualna". Szopki powstały w ostatnich latach. W wielu krajach tradycja szopek jest wciąż aktualna. Różne wydarzenia związane z szopkami (konkursy, wystawy, pokazy) sprawiają, że tradycja szopek jest akualna. Na poziomie  I  zobaczyliśmy Zwyczaje związane z szopką - "Zimowy rytuał". Piętro II to "Świat przedstawiony  w szopce"

Szopka to świat w miniaturze, mamy tu pejzaż miejski lub wiejski, w różnych regionach, różnie pokazywany. W Krakowie - szopka ukazuje architekturę miasta i jego legendy. Szopki czeskie - pokazują  w rozległej perspektywie miasto i wieś, pochód mieszkańców, bogactwo strojów i architektury.

Piętro III "Moja szopka, mój świat" Wykonawcy szopek stawiają sobie różne zadania.
Szopka miniaturowa, najmniejsza lub szopka największa, różne kształty i wielkości. Wybieraj
ą
najróżniejsze przedmioty, w zależności od zainteresowań, zawodu .

Szopka i polityka- obraz współczesnego świata -  szopka jest symbolem pokoju, sprawiedliwości, walki ze złem - można w niej pokazać, że zło zostanie zwyciężone -przykład - postaci z szopki ze stanu wojennego - generał Jaruzelski.  

 

   

 

Oglądamy film "Konkurs szopek w Krakowie".Widzimy na nim szopki pokazane na wystawie!

 

 

Jeszcze wpis do pamiątkowej księgi... A potem trzeba było zejść po stromych schodach.... Nie było to łatwe!!!

 

W powrotnej drodze wszyscy rozmawialiśmy o szopkach. Pani pytała nas o nasze pomysły na własną szopkę.
Wszyscy chcieli robić szopki!!!

Zrobiliśmy głosowanie na najpiękniejszą szopkę na wystawie- wygrała piękna srebrna szopka krakowska - prawie jednogłośnie.
Podobała się także, ta bardzo dziwna, zrobiona z narzędzi ogrodniczych, oraz ta z bambusowych patyczków.
Na pytanie z czego chciałbyś zrobić szopkę padały różne odpowiedzi
Tomek miał mnóstwo pomysłów : "może z szyszek, albo  z kory"

"Może z butelek plastikowych" dołączyl się Daniel, "albo z baterii" rzucił Piotruś. "Albo z płyt DVD, będzie taka srebrna jak ta co nam sie podobała! " przekrzykiwali się chłopcy. Daniel wpadł na pomysł "wiem - karton , a w środku brat!" Trzeba będzie zapytać małego Bartka o zgodę.

Dziewczynkom podobała sie także, szopka której zdjęcie jest na afiszu wystawy, piękna, stara, z kartonu, z ładnymi aniołami i polską flagą. Jedno jest pewne, wszyscy wracając z wystawy marzyli o szopkach jakie zrobią. Do przyszłego roku jest dużo czasu!!!  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

       

 

powrót / retour

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

     

 

     

powrót / retour